You are here

SMACK FESTIVAL

SMACK Festival

SMACK er Roskildes nye co-createde festival for gadekulturer. Festivalen afholdes hvert år i september på Musicon med alt fra gadeidræt, musik og streetkunst.

SMACK 2017 præsenterede et program, der var spækket med musik fra fire forskellige scener, spektakulær graffiti og street art, drop in aktiviteter, shows og workshops inden for parkour, unicycling, street handball, eSport, skate, street soccer, panna, street basket, DM i freestyle fodbold og hip hop. SMACK er på alle måder en helhedsoplevelse af indtryk, for målgruppen af unge i alderen 15+

Festivalen afholdes i samarbejde med DGI, Roskilde Kommune og Foreningen Roskilde Festival.

Hold dig opdateret om festivalen på SMACK’s Facebook-side.
Se hvordan årets SMACK program så ud her: PDF icon SMACKs_program.pdf

 

Program

  • SMACK scenen

    SMACK scenen er festivalens hovedscene, hvor main acts og residents holder festen kørende hele dagen.

    12.00          Arto Louis Kvartet (60 min.)

    13.00          Resident DJ

    14.00          We Are The Way For Cosmos To Kno Itself (60 min.)

    15.00          Resident DJ

    18.00          180 (60 min.)

    19.00          Resident DJ

    20.00          TBA (60 min.)

    22.00          SMACK scenen lukker

    Residents: Kasper Volltzmann, Oskar Hansen og Mikkel Blom.

  • Søjlepladsen

    12.00:

    DM i unicykling på Lydmuren.

    Open sessions i parkour og unicykling (kl. 13-18)

    Kig forbi og deltag i de åbne træninger med dygtige instruktører inden for parkour og unicykling. Vi indvier Musicons nye parkour rail i dagens anledning.

    13.00:     

    Street soccer turnering – girls only (kl. 13-15)

    Stil et hold på 4 personer i alderen 15+. Turneringen har plads til 16 hold, og hver kamp varer 7 minutter. Vi spiller 4 indledende puljer, hvor vinderne kvalificerer sig direkte til semifinalen. Præmier til vinderen af finalen og bedst udklædte hold så spar ikke på kreativiteten. Tilmeld et hold her

    13.30:         

    Street handball turnering – guys (kl. 13.30-15.30)

    Stil et hold på 3 personer i alderen 15-30 år. Alle er velkomne uanset niveau. Kig forbi, og spil håndbold på en ny måde med fokus på kreativitet og seje moves. Turneringen har plads til 16 hold, så sign up allerede i dag. Præmie til vinderen så bring jeres A-game. Tilmeld et hold her

    14.15:          Udendørs kunstgalleri på Hal 9. Fernisering v/ Westend Walls

    14.30:          Parkour og unicykling show (10 minutter)

    15.30:         

    Street soccer turnering – guys only (kl. 15.30-17.30)

    Stil et hold på 3 personer i alderen 15+. Turneringen har plads til 16 hold, og hver kamp varer 7 minutter. Vi spiller 4 indledende puljer, hvor vinderne kvalificerer sig direkte til semifinalen. Præmier til vinderen af finalen og bedst udklædte hold så spar ikke på kreativiteten. Tilmeld et hold her

    16.00:        

    Street handball turnering – girls (kl. 16-18)

    Stil et hold på 3 personer i alderen 15-30 år. Alle er velkomne uanset niveau. Kig forbi, og spil håndbold på en ny måde med fokus på kreativitet og seje moves. Turneringen har plads til 16 hold, så sign up allerede i dag. Præmie til vinderen så bring jeres A-game. Tilmeld et hold her

    19.00          Søjlepladsen lukker

  • Rabalderstræde

    13.00:         

    DM i Freestyle fodbold 2. afdeling v/ Basgangen. (kl. 13-17)

    Oplev Danmarks vildeste boldjonglører konkurrere i 2. afdeling af DM på scenen v/ Basgangen.

    14.00:         

    Happy Moves zonen åbner

    Kom og hæng ud i vores chillout zone med backgammon, kæmpe klodsmajor og andre brætspil. Test dine venner i street tennis, stigegolf, hockey eller tovtræk, og prøv dig selv af med en tur på slackline.

    15.00:         

    Workshop: oldschool hip hop på begynderniveau v/ Maria Løvbukten i Hal 7’s showroo

    15.45:         

    Hip hop show

    Kom og prøv kræfter med basic moves indenfor hip hop.

    16.00:         

    Workshop: hip hop koreografi, begynderniveau v/ Maria Løvbukten i Laboratoriet.                 

    Kom og prøv kræfter med basic moves indenfor hip hop

    16.45:         

    Hip hop show

    17.00:         

    Workshop: House, øvet niveau v/ Maria Løvbukten i i Laboratoriet.

    Kom og prøv kræfter med hip hop på et teknisk højt niveau.

    18.45:         

    Hip hop show

    19.00:         

    Workshop: hip hop koreografi, begynderniveau v/ Maria Løvbukten i Laboratoriet.

    Kom og prøv kræfter med basic moves indenfor hip hop.

  • Boomblastar scenen

    Boomblastar fylder scenen med fede hip hop acts hele dagen.

    14.00          Boomblastar scenen åbner

    15.00          Svend Spyt & DJ Endless Critic (45 min.)

    16.00          Ray Castro + TFA + Swiff (30 min.)

    16.30          Michael Fynne (25 min.)

    17.00          Komplx + Mikkel Mcfly + Drok (60 min.)

    19.00          Flexlikekev (DK/UK) (40 min.)

    21.00          Guvna B (UK) (60 min.)

    Residents: Christian Pedersen, Lasse Peter Nielsen og Christian Mauricio Carlsen.

     

  • Hal 12

    13.00:          Åbent hus v/ Roskilde eSport i klublokalet på forsiden af Hal 12 (kl.13-19)

    14.00:          Hal 12 åbner – chill og lounge

    15.00:          Street basket drop in turnering v/ Be Free bag Hal 12 (kl. 15-18)

    Be Free afholder 3 mod 3 street basket turnering, beat the player og shoot out. Kom og test dine skills, og oplev det fede fællesskab omkring sporten. Der laves hold efter niveau, så alle kan være med. Vi har i dagens anledning besøg af Roskilde Baskets ungehold, som er med til at gøre spillet endnu sjovere og udfordrende.

    15.30:          Graffiti projekt på Hal 12. Fernisering v/ Graffland

    Hør Lars Pedersen og de øvrige graffiti kunstnere fra Graffland præsentere Musicons nye graffitiprojekt på bagsiden af Hal 12.

    16.30:          Skate konkurrence på minirampe v/ Don’t give a fox bag Hal 12

    Roskildes vildeste pigeskater gruppe Don’t give a Fox holder skate konkurrence på minirampe. Det er gratis at deltage, og alle kan være med.

    22.00:          Efterfest med Club T-Rex pres. Manna i hallen (lukker kl. 02)

    Vi rykker inden for i Hal 12, hvor Club T-Rex pres. Manna sørger for at fyre op under festen

  • Skovscenen

    Skovscenen er SMACK’s singer songwriter scene, hvor spirende nye kunstnere får mulighed for at prøve deres materiale af under træernes kroner.

    12.00          Åben hus i Klatreskoven hele dagen

    13.30          Belial (45 min.)

    15.00          Wild Vinegar (45 min.)

    16.30          Claudia og Lucille (45 min.)

    18.00          Vera & Hjørdis (45 min.)

Senest opdateret

04.10.2017

Tilføj kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive vist på siden.
CAPTCHA
Dette spørgsmål er for at forhindre spam.
Når du udfylder denne formular, accepterer du Molloms privatlivspolitik